542
1519831

Hänge/brosch i form av ett Andreaskors, 1800-tal

Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
15 500 - 17 700 EUR
15 900 - 18 200 USD
Klubbat pris
Cecilia Andrén
Cecilia Andrén
Ansvarig specialist smycken
+46 (0)790 78 03 20

guld med emaljdekor med sju rubiner och gammalslipade diamanter totalvikt ca 4.00 ct, mått 55 X 74 mm, totalvikt 55 g. Dokument från DSEF Idar-Oberstein medföljer.

Proveniens

Ivar Kamke (1882-1936), svensk målare som rönte stora framgångar i början av 1900-talet med sitt friska frilufts- och porträttmåleri. Kamke var en samlare av högsta rang och hans vackra våning på Engelbrektsplan var fylld av vackra möbler, silverföremål och fin konst. I publikationen "Svenska hem" från 1929 beskrivs hans hem som "fyllt av charme - ett hem där det stilla susar av legender som aldrig hunnit bli berättade" och minst sagt fantasieggande är det vackra korset som varit en del i hans samlingar. Aposteln Andreas anses vara Kristi första lärjunge och predikade bland annat i det som idag är Ryssland och Rumänien. År 38 blev han biskop i Byzantion. Enligt legenden blev han korsfäst i Patra, en grekisk stad som var en del av det romerska riket på ett X-format kors - en korstyp som än idag kallas för ett Andreaskors. Det magnifika 1800-talshänget i historiserande renässansstil torde vara tillverkat i Tyskland eller Österrike och hur det hamnade i Kamkes samling är sanneligen en historia man skulle vilja höra. Efter Kamkes bortgång har korset gått i arv i familjen

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 660

502. Vivianna Torun Bülow-Hübe, collier, silver med tre droppar av aventurinkvarts, egen verkstad sannolikt 1950-tal.
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
Budhistorik
85 000

ditt bud
80 000

ditt bud
75 000

ditt bud
70 000

ditt bud
65 000

ditt bud
60 000

ditt bud
55 000

ditt bud
50 000

ditt bud
48 000

ditt bud
46 000

ditt bud
44 000

ditt bud
Aktuellt bud:
85 000 SEK