539
1511610

Kejserliga presentationsmanschettknappar, pärlor, diamanter och guld, av Constantine Nicholls Ewing, S:t Petersburg,

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 760 EUR
1 400 - 1 870 USD
Klubbat pris
55 000 SEK
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71

Ena ändan infattad med en naturlig pärla, den andra med tre gammalslipade diamanter i rad, totalt ca 1,10 carat, sammanlänkade med en kedja. Varje änddel med mästarstämpel "A.H" och 56 standard. Pärlornas diameter ca 7 och raden diamanter 12 mm lång. Originaletui i rött skinn med kejserliga dubbelörnen på locket, insidans silke stämplat: C. NICHOLLS EWING 4 Perspective de Nevsky St PETERSBOURG.'

Proveniens

Gåva av tsar Nikolaj II till kammarherre Göran av Klercker (1872-1958) i samband med statsbesöket 1909.
Gåva av denne 1951 till jurist Nils Nordlind (1911-1991),
Därefter i arv

Ulla Tillander Godenhielm: The Russian Imperial Award System 1894-1917, Helsinki 2005, omnämnda sid 483

Constantine Nicholls Ewing var en engelskfödd juvelerare verksam i S:t Petersburg från tidiga 1880-talet, till 1896. Han hade ett exklusivt klientel vilket innefattade flera medlemmar av den kejserliga familjen bland dem änkekejsarinnan. Nicholls Ewing levererade därtill smycken och cigarettetuier till det kejserliga kabinettet avsedda som officiella gåvor. Vem som döljer sig bakom mästarinitialerna A.H. är dock ännu höljt i dunkel. 1896 upphör Nicholls Ewings verksamhet abrupt av ännu okänd anledning. Dessa manschettknappar har sedan blivit kvar i det kejserliga kabinettets lager fram till överlämnandet 1909.

Göran af Klercker var kammarherre hos hertigen av Södermanland, prins WilheIm, och han var bland dem som mottog officiella gåvor i samband med det ryska kejsarparets officiella statsbesök i Sverige i juni 1909. Dessa officiella gåvor var noga dokumenterade och manschettknapparna hade ett värde av 467 rubel. Hans hustru Cecilia af Klercker, statsfru hos hertiginnan av Södermanland, storfurstinnan Maria Pavlovna, presenterades med ett signerat fotografi av kejsarinnan Alexandra i en ram av Fabergé, till ett värde av 450 rubel (idag i Sörmlands museum: SLM 7241 1).