Oval form i 18K guld, yttre krans ciselerad med en relief av blomster i guld mellan krans i elfenbensvit opaque emalj. Centrum i bourgogneröd transparent emalj på guillocherad grund besatt med en ciselerad blomsterkvist i guld. W.A. Bolin Moskva 1912-16 för europeiska marknaden. Senare stämplad WAB för W.A Bolin Stockholm 1919. Originaletui i mossgrönt läder dekorerad med en förgylld bård, märkt W.A Bolin Hofjuvelerare Stockholm-Moskva med svenska riksvapnet samt den ryska kejserliga dubbelörnen.