418
1525777

Salladierer, ett par, fajans. Marieberg, 1700-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
731 - 914 EUR
766 - 958 USD
Klubbat pris
6 500 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Daterade 1/6 resp 2/6 (17)68, Samt med målarsignatur AHD för Anders Halldin. Kuddformade efter silvermodell. Tryckt dekor i grisaille med motiv av putti med vindruvor i landskap. Mått 29x22 cm.

Nagg.

Proveniens

Falk Simons samling. Falk Simon (1874-1957) var en svensk bankir, mecenat och betydande samlare av antikviteter och konst. Han donerade stora delar av sin berömda silversamling till Röhsska museet i Göteborg 1934.

Hernmarck Carl, "Marieberg - En lysande representant för svenskt sjuttonhundratal" Stockholm 1946, avbildad s. 135 plansch 75.
Hernmarck Carl "Fajans och porslin svenskt keramik före 1850" Stockholm 1959, avbildad s. 119 plansch 76.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?