Arne Jones E1299
381
1500761

Matta, antik Benlian Täbris, signerad Jabarzade, ca 466 x 323 cm

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Från omkring 1910. Benvit botten med stor polykrom medaljong, hörnornament med arabesker, rovdjur, hjortar, blom- och palmettslingor samt kartuscher med inskriptioner. Rödbrun huvudbård med molnband, stiliserade blommor och stora kartuscher med inskriptioner. Innerbårdernas ena hörn med inskription i stjärna: Mahmoud Jabarzade Ghalibafian.

Benlians stjärnsignatur lyder sherkat-e jabbarzadeh-ye qali-bafiyan va Mahmud, vilket översätts som "Jabbarzadehs mattväveri företag och Mahmud". Medan andra verkstäder från början av 1900-talet som PETAG började tillverka Tabriz-mattor av liknande stil, kan Benlian-mattor identifieras av deras åttauddiga stjärntecken vävda i hörnet av varje inre sekundär bård. Benlian-verkstaden grundades under första hälften av 1900-talet i Täbris. De vävde mattor speciellt för den europeiska marknaden. Edward E Benlian, en Londonbaserad matthandlare, kände en stark samhörighet med det armeniska samhället Tabriz och startade en verkstad med de bästa vävarna för att producera mattor av högsta kvalitet. Hans mästervävare inkluderade Javan Amir Kizi och Mahmud Ghalicheh, av vilka föreliggande matta är vävd. Båda dessa mästervävare var extremt framgångsrika i att omtolka de klassiska mattdesignerna från 1500- och 1600-talets Safavid Persia, för mer modern stil.