Nikolai Aleksejev, saltkar, cloisonné-emalj, silver, Moskva 1893.
Skål på tre kulfötter. Cloisonnéemalj i vitt, mörkblått, rött, och ljusblått. Silverstämplad 84 zolotnik. Spår av förgyllning. Höjd 4,3 cm, diameter 6,5 cm. Vikt ca 70 g.
Proveniens
Richard Bowens samling (1928-2003)
×
Logga in
Kunde inte logga in