Fanerad med jakaranda, valnöt och valnötsrot. Beslag och listverk av förgylld mässing. Snedklaff med bakomvarande inredning av smålådor, därunder utdragbar skiva med fackinredning samt en låda. Signerad HREMRS med kallstämpel på lådkanten samt två gånger med Stockholms snickarämbetes stämpel. Längd 95, bredd 53, höjd 103,5 cm. Nyckel medföljer.
Collection Heidi Boyce Broström (1939–2022),
änka efter skeppsredaren Dan-Axel Broström (1915–1976).