Nr. | Föremål | Klubbat pris |
395 | Preben Fabricius & Jørgen Kastholm, taburett, modell "4391", Bo-Ex, Danmark, tidigt 1960-tal. | Återrop |
396 | ljusring för 18 ljus, sannolikt 1960-tal. | Återrop |
397 | ljusring för åtta ljus, Helsingborg, sannolikt 1960-tal. | Återrop |
398 | Hans J. Wegner, "Påfågelstolen / Peacock chair", Johannes Hansen, Danmark, 1950-60-tal. | 28 000 SEK |
399 | Hans J. Wegner, sex fällstolar, "Havestolen" modell "PP90", PP Møbler, Danmark 1970-tal. | 36 000 SEK |
400 | soffa och fåtölj, modell "AP-34", Anker Petersen AP-Stolen, Danmark, ca. 1957. | Återrop |
401 | Knud Faerch, stolar, sex stycken "Cowhorn", Slagelse Møbelvaerk, Danmark, 1950-60-tal, modell 251. | 65 000 SEK |
402 | Ib Kofod-Larsen, sideboard, Seffle Möbelfabrik, 1960-tal. | 80 000 SEK |
403 | Finn Juhl, fåtölj, modell F-133, France & Son, Danmark 1960-tal. | 50 000 SEK |
404 | Kurt Østervig, stolar, 10 stycken (6+4), modell “Skagen” no. 27, Brande Møbelindustri, Danmark, 1950-60-tal. | 60 000 SEK |
405 | soffa/loveseat, "FH 9000", Fritz Hansen Danmark 1969. | Återrop |
406 | Bernard Schottlander, golvlampa 'Mantis', utförd på licens av Bergboms, Malmö 1950-tal. | 26 000 SEK |
407 | Josef Hoffmann, skålar, ett par, Wiener Werkstätte, Österrike ca 1920. | Återrop |
408 | Carl II Auböck, bord, Carl Auböck Werkstätte, Wien, Österrike, sannolikt 1950-tal. | 42 000 SEK |
409 | Pierre Chapo, soffa, modell "L09", Frankrike 1960-tal. | 40 000 SEK |
410 | Anna Casparsson, broderi, "Killebukken av Björnson", ca 50 x 49 cm. | Återrop |
411 | Märta Måås-Fjetterström, draperi, "Rågen", inplock på linnebotten, ca 247 x 127 cm, signerad MMF. | 42 000 SEK |
412 | Märta Måås-Fjetterström, vävnad, "Täppan", gobelängteknik, ca 109 x 53 cm, signerad AB MMF. | 8 500 SEK |
413 | Sigrid Hjertén, vävd tapet, gobelängteknik, ca 245 x 125 cm, signerad AA SH 1907 HV. | 250 000 SEK |
414 | Märta Måås-Fjetterström, draperier, 2 st, "Blå essbård" (även kallad S-bård), inplock på linnebotten, ca 245-54 x 152-160 cm, signerade MMF. | 19 000 SEK |
415 | Annie Frykholm, draperi, "Buketter", inplock på linnebotten, ca 228 x 144 cm, osignerat. | 18 000 SEK |
416 | Draperi, rölakan och gobelängteknik, ca 254 x 145,5 cm, Johanna Brunssons vävskola. | Återrop |
417 | Märta Måås-Fjetterström, vävnad, "Blomkvist", inplock på linnebotten, ca 144 x 67 cm, signerad MMF. | 7 500 SEK |
418 | Vävd tapet, gobelängvariant, ca 217 x 146 cm, signerad GN BN. | 26 000 SEK |
419 | Agda Österberg, vävd tapet, slätväv, "AÖ-teknik", ca 232 x 140 cm, signerad AÖ. | 34 000 SEK |
420 | Lars Gynning, vävd tapet, "Gryning" gobelängteknik, ca 147 x 174 cm, Pinton Frères, Aubusson, signerad PF GYNNING 1/3. | 8 000 SEK |
421 | Lars Gynning, vävd tapet, gobelängteknik, ca 120 x 177 cm, Pinton Frères, Aubusson, signerad PF GYNNING 1/3. | 8 000 SEK |
422 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Hästhagen", flossa, ca 324 x 224 cm, signerad AB MMF. | 95 000 SEK |
423 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Grön äng", rölakan, ca 306 x 201 cm, signerad AB MMF. | 55 000 SEK |
424 | Märta Måås-Fjetterström, matta "Grön äng", rölakan, ca 350 x 259 cm, signerad AB MMF. | 125 000 SEK |
425 | Märta Måås-Fjetterström, matta "Röd grön äng" rölakan, ca 352 x 252 cm, signerad AB MMF. | 260 000 SEK |
426 | Märta Måås-Fjetterström, matta, ”röd grön äng”, rölakan, ca 218 x 104 cm, signerad AB MMF. | 14 000 SEK |
427 | Märta Måås-Fjetterström, Matta, ”röd grön äng”, rölakan, ca 262 x 198 cm, signerad AB MMF. | 38 000 SEK |
428 | Märta Måås-Fjetterström, matta "Ståndaren", flossa, ca 300 x 243 cm, signerad AB MMF. | 120 000 SEK |
429 | matta, "Ljusa mattan", rölakan, ca 300 x 205 cm, signerad MMF. | Återrop |
430 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Ängarna", flossa, ca 308 x 206 cm, signerad MMF. | 65 000 SEK |
431 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Joakim", flossa, ca 308 x 209 cm, signerad AB MMF. | 90 000 SEK |
432 | Agda Österberg, unik matta, flossa, ca 451 x 219 -221 cm, signerad AÖ. | 75 000 SEK |
433 | Märta Måås-Fjetterström, Matta, "Lunden", flossa, ca 258 x 176 cm, signerad AB MMF. | 50 000 SEK |
434 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Nyponblomman", rölakan, 300 x 206 cm, signerad AB MMF. | Återrop |
435 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "T.matta, blå" trasmatta, rölakan, ca 193 x 147 cm. Signerad AB MMF. | 18 000 SEK |
436 | Märta Måås-Fjetterström, gallerimatta, "Malmstens gångmatta", rölakan, ca 215 x 82,5 cm, signerad AB MMF. | 15 000 SEK |
437 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Örtagården", flossa, ca 303 x 205 cm, signerad AB MMF. | 145 000 SEK |
438 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "T.matta", trasmatta, rölakan, ca 185 x 156 cm, signerad AB MMF. | 10 000 SEK |
439 | Märta Måås-Fjetterström, "Röda Esset", rölakan, ca 299 x 209 cm, signerad AB MMF. | 40 000 SEK |
440 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Vita spetsporten", reliefflossa, ca 195 x 133 cm, signerad AB MMF. | 22 000 SEK |
441 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Blåplump", rölakan, ca 396 x 183 cm, signerad AB MMF. | 200 000 SEK |
442 | Märta Måås-Fjetterström, matta "Shell", rölakan, ca 176 x 90 cm, signerad AB MMF. | 12 000 SEK |
442A | matta, "Skvattram", reliefflossa, ca 220 x 135 cm, signerad AB MMF. | Återrop |
443 | Märta Måås-Fjetterström, matta, "Rutig röd halvflossa", reliefflossa, ca 307 x 204 cm, signerad MMF. | 75 000 SEK |
444 | Sigvard Bernadotte, matta, rölakan, ca 230 x 160 cm, signerad SB. | 20 000 SEK |
445 | Marianne Richter, matta "Gula trädet", flossa, 195 x 130,5 cm, signerad AB MMF MR. | 28 000 SEK |
446 | Barbro Nilsson, matta, "Tigerfällen", rya, ca 260 x 154 cm, signerad AB MMF BN. | Återrop |
447 | Ann-Mari Forsberg, matta, "Kråkan blå", rya, ca 205 x 203 cm, signerad AB MMF AMF. | 18 000 SEK |
448 | Marianne Richter, matta, "Rostaggen", rölakan, ca 237 x 187 cm, signerad AB MMF MR. | 22 000 SEK |
449 | Marianne Richter, matta "Strålar, grön", gobelängteknik, 332 x 269 cm, signerad AB MMF MR. | 120 000 SEK |
450 | Brita Grahn, matta, gobelängteknik, ca 253 x 191 cm, signerad BG. | Återrop |
451 | Carl Dangel, gallerimatta, rölakan, ca 290 x 120 cm, signerad CD. | 16 000 SEK |
452 | Berit Koenig, matta "Viggen", rölakan, ca 203 x 140 cm, signed BK SH. | 10 000 SEK |
453 | Alice Lund, matta, rölakan, ca 302 x 251, signerad AL. | 42 000 SEK |
454 | Barbro Nilsson, matta, "Nejlikan blå", gobelängteknik, ca 315 x 272 cm, signerad AB MMF BN. | 175 000 SEK |
455 | Ingrid Dessau, matta, rölakan, ca 256 x 171 cm, signerad KLH VP HM ID. | 28 000 SEK |
456 | Barbro Nilsson, gallerimatta, "Falurutan blå", rölakan, ca 361 x 109 cm, signerad AB MMF BN. | 90 000 SEK |
457 | Agda Österberg, matta, reliefflossa, ca 238 x 117 cm, signerad AÖ. | 20 000 SEK |
458 | Ann-Mari Forsberg, matta "Tobias", gobelängvariant, ca 259 x 204,5 cm, signerad AB MMF AMF. | 44 000 SEK |
459 | Agda Österberg, matta, rölakan och gobelängteknik, ca 240 x 115,5 cm, signerad AÖ. | 28 000 SEK |
460 | matta, rölakan, ca 239 x 177 cm, signerad Agda Österberg. | Återrop |
461 | Ingrid Hellman-Knafve, matta, "Lökar", flossa, 324 x 185,5 cm, signerad IH-53. | Återrop |
462 | Barbro Nilsson, matta, "Rödingen", flossa, ca 365 x 244 cm, signerad AB MMF BN. | Återrop |
463 | Barbro Nilsson, matta, "Gröningen ljus", flossa, ca 210 x 153 cm, signerad AB MMF BN. | 50 000 SEK |
464 | Ingrid Hellman-Knafve, gallerimatta, rölakan, ca 510 x 112 cm, signerad IHK. | 34 000 SEK |
465 | Edna Martin, matta, ”Oktandria, röd”, rölakan, ca 323 x 227 cm, signerad SH (Svensk hemslöjd). | 34 000 SEK |
466 | Barbro Nilsson, gallerimatta, "Marina, grön", rya, ca 469 x 158 cm, signerad AB MMF BN. | Återrop |
467 | Agda Österberg, matta, rölakan, ca 303 x 194 cm, baksidan med broderad signatur. | 30 000 SEK |
468 | matta, "Arin", rölakan, ca 301 x 193,5 cm, Jämtlands Läns Hemslöjd. | Återrop |
469 | Judith Johansson, matta, "Hallandsåsen", rölakan, ca 242 x 179 cm, signerad JJ. | 16 000 SEK |
470 | Anna-Greta Sjöqvist, matta "Blomsteräng" rölakan, ca 351 x 241 cm, signerad AGS. | 65 000 SEK |
471 | Judith Johansson, matta, "Blomsterkrans", rölakan, ca 273 x 215 cm, signerad JJ E. | Återrop |
472 | Judith Johansson, matta, "Pors" rölakan, ca 290 x 199 cm, signerad JJ. | 18 000 SEK |
473 | Judith Johansson, matta, "Pergola", rölakan, ca 245 x 172 cm, signerad JJ. | Återrop |
474 | Judith Johansson, matta, "Lyktor", rölakan, ca 248 x 166 cm, signerad JJ. | Återrop |
475 | Josef Frank, "Odjursmattan" även "Matta nr 7". Handtuftad. 178 x 119 cm. Design av Josef Frank för Svenskt Tenn. | 30 000 SEK |
476 | Claesson Koivisto Rune, matta, "Forell, vinterstorm", rölakan, ca 722 x 309 cm, signerad AB MMF MC EK OR. | Återrop |
477 | Lasse Johnson, Flickporträtt med basker. | 55 000 SEK |
478 | Lasse Johnson, "Anticoli Corrado". | 40 000 SEK |
479 | Lasse Johnson, Självporträtt. | 85 000 SEK |
480 | Arvid Fougstedt, "Marknad i Concarneau". | 30 000 SEK |
481 | Stilleben med blommor i vas. | Återrop |
482 | Mats Mason, Badhuset. | 70 000 SEK |
483 | Nils von Dardel, "Ung mexikansk flicka med flätat hår". | 165 000 SEK |
484 | Nils von Dardel, "Mexikansk kvinna med korslagda händer". | 48 000 SEK |
485 | Nils von Dardel, "Mexikansk indiankock". | 50 000 SEK |
486 | Nils von Dardel, "La Bneia". | 40 000 SEK |
487 | Nils von Dardel, "Damporträtt". | 170 000 SEK |
488 | Nils von Dardel, Porträtt av same. | 34 000 SEK |
489 | Greta Gerell, "Parisiska i Jardin du Luxembourg". | 36 000 SEK |
490 | Olle Olsson-Hagalund, Gata i Hagalund. | 95 000 SEK |
491 | Arthur Percy, "Blommor i blå vas III". | 16 000 SEK |
492 | Vera Nilsson, Skiss till Fredriksbergs have. | 26 000 SEK |
493 | Vera Nilsson, Södra Sandby - Ölandsby. | 40 000 SEK |