Nr. | Föremål | Ändringar |
136 | Wilhelm Kåge, skulptur, drake, Gustavsberg 1941. | Omfattas av följerätt (d). Vänster bakben med en avbruten klo. |
139 | Wilhelm Kåge, vas, Farsta-Spirea, Gustavsberg Studio, 1957. | Sannolikt lagning vid benet. |
164 | Stig Carlsson, "Sputnik", väggskulptur, Bromölla, 1960-tal. | Stig Carlsson, Bromölla 1960-tal. |
316 | Josef Frank, skrin, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1956. | Formgiven av Josef Frank för Firma Svenskt Tenn 1950-56, modell A 2650. |
385 | Hans J. Wegner, fåtölj "The Web Chair" modell "JH 719", Johannes Hansen, Danmark, efter 1968. | Modell "JH 719", utförd av Johannes Hansen. |
510 | Lotte Laserstein, Flicka i fåtölj. | Proveniens:
Förvärvad direkt från konstnären.
Bukowski auktioner, 9 mars 2010.
Privat samling. |
562 | Elsa Thoresen, "Verdenslyset". | Ingen följerätt som uppgivet i den tryckta katalogen. |
565 | Agda Holst, Kvinna med barn i vagn. | Duk lagd på pappannå |
578 | Evert Lundquist, "Ateljédörren". | Duk uppfodrad på duk. |
583 | Arthur Luiz Piza, "222". | Korrekt titel: "222" |
599 | Carl Kylberg, "Vägen till staden". | Duk uppklistrad på pannå |
649 | Madeleine Pyk, Utsikt över Stockholm. | Korrekta mått: 95 x 66 cm. |
661 | Sven Jonson, ”Instrument”. | Tempera på pappannå |
669 | Julio Le Parc, "Serie 14 No. 7". | Akryl på duk.
Proveniens:
Galerie Denise Rene, Paris, 1970.
The Redfern Gallery, London, 1973. |