Modern Art + Design 652

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
136Wilhelm Kåge, skulptur, drake, Gustavsberg 1941.Omfattas av följerätt (d). Vänster bakben med en avbruten klo.
139Wilhelm Kåge, vas, Farsta-Spirea, Gustavsberg Studio, 1957.Sannolikt lagning vid benet.
164Stig Carlsson, "Sputnik", väggskulptur, Bromölla, 1960-tal.Stig Carlsson, Bromölla 1960-tal.
316Josef Frank, skrin, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1956.Formgiven av Josef Frank för Firma Svenskt Tenn 1950-56, modell A 2650.
385Hans J. Wegner, fåtölj "The Web Chair" modell "JH 719", Johannes Hansen, Danmark, efter 1968.Modell "JH 719", utförd av Johannes Hansen.
510Lotte Laserstein, Flicka i fåtölj.Proveniens: Förvärvad direkt från konstnären. Bukowski auktioner, 9 mars 2010. Privat samling.
562Elsa Thoresen, "Verdenslyset".Ingen följerätt som uppgivet i den tryckta katalogen.
565Agda Holst, Kvinna med barn i vagn.Duk lagd på pappannå
578Evert Lundquist, "Ateljédörren".Duk uppfodrad på duk.
583Arthur Luiz Piza, "222".Korrekt titel: "222"
599Carl Kylberg, "Vägen till staden".Duk uppklistrad på pannå
649Madeleine Pyk, Utsikt över Stockholm.Korrekta mått: 95 x 66 cm.
661Sven Jonson, ”Instrument”.Tempera på pappannå
669Julio Le Parc, "Serie 14 No. 7".Akryl på duk. Proveniens: Galerie Denise Rene, Paris, 1970. The Redfern Gallery, London, 1973.

Utdragna föremål

Nr.
87
310
502
691
695
711A
764
765

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.