"Samtal"
Signerad Endre Nemes och daterad -35. Akvarell och tusch på papper, 28 x 20,5 cm.
Cathrine Nemes-Nágel.
Stockholms Auktionsverk, Stockholm, "Endre Nemes", 8 september, 1999, kat. nr 219.
Privat samling.
Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Endre Nemes - retrospektiv utställning 1926-1972", 28 oktober - 3 december 1972, kat. nr. 68.
Västerås Konstmuseum, 1973, kat. nr. 11.
Göteborgs Konstmuseum, 1973, kat. nr. 68.
Konstakademien, Stockholm, 1979, kat. nr. 22.
Göteborgs Konstmuseum, 1979, kat. nr. 22.
Malmö Konsthall, 1979, kat. nr. 22. Nationalgalleriet, Prag, 1982, kat. nr. 37.
Műcsarnok - Kunsthalle Budapest, 1982.