ring silver och förgylld, Stockholm 1999.
mått ca 20 x 20 mm, storlek 16/50, vikt 10 g. Stämplad SIGP. Medföljande etui Sigurd Persson
Bruksslitage.
Bredden och komplexiteten i Sigurd Perssons konstnärsskap är närmast överväldigande men som en röd tråd genom hela hans produktion löper en hantverksmässig precision som gör Sigurd Persson till en av 1900-tales stora konsthantverkare. Efter en lång utbildning i både Sverige och Tyskland öppnade han 1962 sin egen ateljé på Högbersgatan i Stockholm men redan 1960 fick han internationell ryktbarhet med utställningen "77 ringar" på NK i Stockholm.