collier, silver, Göteborg 1983
längd ca 40 cm, hänge längd ca 7 cm, vikt 133 g.
Bruksslitage.
Sven-Erik Högberg (1924-1997) öppnade i mitten av 1950-talet "Högbergs Silversmedja" tillsammans med sin bror Anders Högberg. Tillsammans representerar de väl vad den så kallade "Göteborgsskolan" står för med sina tämligen enkla och sakliga smycken, ofta utan ädelstenar och tänkta för ett vardagsbruk. Sven-Erik Högberg är möjligen mest känd för sina kedjor, oftast i silver och lätt igenkännbara med sin lekfulla estetik och fina utförande.