golvlampa 'Mantis', utförd på licens av Bergboms, Malmö 1950-tal.
Stomme lackerad i ljusgrått, skärm lackerad i gult, invändigt off-white, märkt i skärmen "BG-32 BERGBOM MAX 40", justerbar höjd med motvikt.
Modellen formgiven 1951, och var i produktion 1953 -1957.
Smärre slitage, färgbortfall. Elektriciteten ej kontrollerad.