vilstol, Bovirke, Danmark 1950-tal.
Trästomme, flätade läderband i naturbrunt läder, nackkudde, sidobord i teak. Längd 150 cm, bredd 57 cm, höjd ca 90 cm,
Fem läderband ersatta ( originalbanden medföljer), slitage.