tillskrivna, karmstolar ett par, Sverige 1950-tal.
Stomme i svartlackerat rundjärn, Sits och rygg i flätad rotting, sitthöjd 45 cm, höjd 83 cm.
Slitage.
Modellen utställd på "Från detalj till helhet" Nationalmuseum, Stockholm 1957.
Avbildade på omslaget till katalogen, Från detalj till helhet: inredningsarkitekter HKS 1947-1957, Skandia, Stockholm, 1957