sekretär, gesällarbete av Evert Kjellgren för Stockholm Stads Hantverksförening 1938.
Fanerad med olivask och valnöt, inredning i almrot med fyra små lådor och ett fack, etikettmärkt i en låda "GESÄLLPROV UTFÖRT AV EVERT KJELLGREN GODKÄNT OCH BELÖNAT AV STOCKHOLM STADS HANTVERKSFÖRENING 1938". Längd 99 cm, djup 41 cm, höjd 104 cm. Nyckel finns.
Smärre slitage.