soffa "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Betsad furu, spjälor i ryggen, längd sits 132 cm, djup 43,5 cm, höjd 80 cm, sitthöjd 38,5 cm.
Slitage, förstärkt med träpluggar under sitsen, dyna saknas.