292
1510750

Axel Einar Hjorth

(Sverige, 1888-1959)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
46 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Axel Einar Hjorth
(Sverige, 1888-1959)

Stol "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.

Betsad furu, smidda järnbeslag, hög rygg. Höjd 96,5 cm, sitthöjd 40,5 cm, inkl sittdyna med originalklädsel ca 44 cm.

Smärre slitage.

Proveniens

Del ur sportstugeinredning, beställd omkring 1940 från Nordiska Kompaniet för en privat sommarbostad, byggd 1929, därefter i arv. Se katalognummer 284,285,291,292,298.

Formgivare

Axel Einar Hjorth räknas som en av Sveriges mest betydande möbelformgivare under 1920- och 30-talet. Hjorths tidiga arbetsgivare var bland annat Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors och Stockholms Hantverksförening. Det stora genombrottet kom som chefsarkitekt för Nordiska Kompaniet, en post som han tillträdde 1927 och innehade fram till 1938. Hjorths första större uppdrag blev Nordiska Kompaniets påkostade monter på världsutställningen i Barcelona år 1929, för att därefter medverka vid flertalet större internationella utställningar under det efterföljande decenniet. 1929 bryter Hjorth också ny mark och formger den första serien rustika möbler i syrbetsad furu, de så kallade sportstugemöblerna som fick namn som "Lovö", "Utö" och "Sandhamn" efter öarna i Stockholms skärgård.