& Anna Petrus, golvlampa, modell 763 A, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1929.
Tenn och mässing, facetterat ben i mässing, geometriska dekorelement, den runda tennfoten med fyra lejontassar, stämplad med änglamärket, Stockholm C8. Höjd inklusive fattning 146 cm.
Modellen är formgiven av Nils Fougstedt år 1928 och utfördes även som golvkandelaber. Anna Petrus har ritat lejontassarna vid basen.
Smärre fläckar och slitage, senare skärm och sladd. Elektriciteten ej kontrollerad.
Firma Svenskt Tenn, katalog 1930, Nordisk Rotogravyr, Stockholm 1929, se modellen avbildad, nr 763, jfr även variant av modellen som golvkandelaber avbildad.