Stiliserad dekor av berg, sädesax, moln, centralt symbol från företagets logotyp. Foten signerad Per Sköld undertill samt med inskription "LJUSSTAKEN ÄR UTFÖRD I SILVER FRÅN FALU SILVERGRUVA, runt foten graverad inskription: Till Einar Rodling från Berglagets tjänstemän 10 november 1948, ljushållarna stämplade. Höjd 42,5 cm, bredd 40,5 cm, vikt ca 4800 g.
Graverat spegelmonogram på fotens ovansida ESR (Einar Salomon Rodling). En symbole lös.
Dir. Einar Salomon Rodling (1888-1974), VD för Stora Kopparbergs Bergslags AB 1942-48 (nuvarande Stora Enso), erhållen som avskedsgåva då han lämnade befattningen 1948 pga hälsoskäl. Därefter i arv.
Världens äldsta aktiebolag, Stora Kopparbergs Bergslags AB, ägde och drev Falu Gruva under hundratals år.