130
1508022

Anton Michelsen

(Danmark, 1809-1877)
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
879 - 1 320 EUR
933 - 1 400 USD
Klubbat pris
13 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Anton Michelsen
(Danmark, 1809-1877)

& Royal Copenhagen, vas, modell 1634 med fot och mynning av sterlingsilver, Köpenhamn 1914.

Vas, porslin, med bemålad dekor av segelfartyg vid kustlandskap, silverfattning av Anton Michelsen, vid basen med motiv av tång, kring mynningen motiv med moln och sjöfågel, signerad med firmastämpel och modellnummer i grönt, de tre blå vågorna i och målarsignatur 89 i blått, silverfattning stämplad Köpenhamn 1914 Er. Höjd 31 cm.