Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1 | FOLKFORM, taklampa, "Suburban Skyline", first edition Studio Folkform, 2013. | 26 000 SEK |
2 | Finn Ahlgren, / Godspeed, "trash sideboard", unikt, egen studio, Stockholm 2014. | 24 000 SEK |
3 | TAF Studio, pallar 1 par, "Famna" Firma Svenskt Tenn, 2020. | 12 000 SEK |
4 | Robert Wilson, stol, "Strindberg, Ett Drömspel", för Stockholms Stadsteater, 1998. | 15 000 SEK |
5 | Robert Wilson, stol, "Strindberg, Ett Drömspel", för Stockholms Stadsteater, 1998. | 19 000 SEK |
6 | Eva Zethraeus, unik skulptur, utförd i egen atejé, Göteborg 2016. | 7 000 SEK |
7 | Johanna Jansson, unik skulptur "Make Love not Art" ur serien "Graffiti Silverbjörkar", Liam Reeves & Anthony Harris, RCA, London 2007. | 7 000 SEK |
8 | Fredrik Paulsen, stol, "Röhsska", ed. 1/102, proveniens Designbaren "Fredrik's Fun Fair", på Stockholm Designweek, Blå Station 2020. | 6 500 SEK |
9 | Fredrik Paulsen, stol, "Röhsska", ed. 83/102, proveniens Designbaren, "Fredrik's Fun Fair", på Stockholm Designweek, Blå Station 2020. | 7 500 SEK |
10 | Gunilla Maria Åkesson, kruka, "Vessel no 72", egen ateljé, Gärsnäs, 2020. | 6 000 SEK |
11 | Louise Liljencrantz, "Small Key Star Side Table", Veermakers / KFK Master Cabinet Makers, Stockholm, 2021. | 28 000 SEK |
12 | Lotta Braathen, vilstol, "Skottkärran" unik, utförd i egen studio, Stockholm 1996. | 15 000 SEK |
13 | Hanna Hansdotter, skulptur, "Dripping print", ed. AP 1, The Glass Factory, Boda Glasbruk 2018. | 36 000 SEK |
14 | Jenny Nordberg, golvspegel, ”3 to 5 seconds”, unik, specialbeställd 2020. | 24 000 SEK |
15 | Erik Bratsberg, golvlampa, "Lorian", first edition, egen studio, Stockholm, 2021. | 26 000 SEK |
16 | Erik Bratsberg, bordslampa, "Lorian", ed. 1/10, egen studio, Stockholm, 2021. | 22 000 SEK |
17 | Ernst Billgren, skulptur, "Ermina", Berengo Studio, Murano, Italien 1999, ed. 3/29. | 28 000 SEK |
18 | Ernst Billgren, "Väktare", skulptur, Berengo Studio, Murano 2000, ed. 2/6. | 60 000 SEK |
19 | David Taylor, bordslampa, "Reading Lamp", unik, egen studio, 2014. | 5 000 SEK |
20 | Jan Ekselius, fåtöljer, 1 par, "Etcetera", J.O. Carlssons Möbel AB, Vetlanda, 1960-70-tal. | 22 000 SEK |
21 | Jan Ekselius, fåtöljer, 1 par, "Etcetera", J.O. Carlssons Möbel AB, Vetlanda, 1960-70-tal. | 22 000 SEK |
22 | Uno & Östen Kristiansson, taklampa, Luxus, Vittsjö, 1950-60-tal. | 40 000 SEK |
23 | Peter Celsing, vägglampor, 10 st, "Band", Falkenbergs Belysning, 1960-tal. | 30 000 SEK |
24 | Karl Erik Ekselius, matbord, J.O. Carlssons Möbel AB, Vetlanda, 1971. | 44 000 SEK |
25 | Wilhelm Lutjens, bokhylla, modell "545", De Boer Gouda, Nederländerna, 1950-60-tal. | 22 000 SEK |
26 | Ernest Race, bokhylla, "Penguin Donkey Mark II", Isokon, England, 1960-tal. | 6 000 SEK |
27 | Hans-Agne Jakobsson, golvlampa, modell "G-123", Hans-Agne Jakobsson AB Markaryd, 1960-70-tal. | 12 000 SEK |
28 | Hans-Agne Jakobsson, takarmatur, modell "T261-12", Hans Agne Jakobsson AB, Markaryd, 1960-tal. | 100 000 SEK |
29 | Hans-Agne Jakobsson, takkrona, "Sonata", modell T-434/24, Hans Agne Jakobsson AB, Markaryd, 1960-70-tal. | 18 000 SEK |
30 | Åke Fribyter, fåtölj, "Arena", Scapa Industri AB, 1960-tal. | 10 000 SEK |
31 | Erik Höglund, ljuskrona för 12 ljus, Boda Smide, sannolikt 1960-70-tal. | Återrop |
32 | Claésson & Bringzén (Börje Claesson & Kenneth Bringzén), golvlampa, Bredaryd, 1970-tal. | 9 500 SEK |
33 | Terje Ekstrøm, fåtölj, "Ekstrem", för Stokke Fabrikker, Norge, ca 1984. | 14 000 SEK |
34 | Erling Viksjø, soffbord, A/S Conglo, Norge 1960-70-tal. | 65 000 SEK |
35 | Ilmari Tapiovaara, vilstol, "Congo Chair", Laukaan Puu, Finland 1950-tal. | Återrop |
36 | Esko Pajamies, fåtölj, "Pompadour", Asko, Finland 1960-70-tal. | Återrop |
37 | Kai Ruokonen, golvlampa, Orno, Finland 1970-tal. | 50 000 SEK |
38 | Kristina Riska, skulptur, "Wala 1", utförd i egen studio, Finland 1995. | 8 000 SEK |
39 | Eero Aarnio, hängande fåtölj, "Bubble Chair", Adelta, Finland. | 28 000 SEK |
40 | Yrjö Kukkapuro, fåtölj med fotpall, "Karuselli", Avarte, Finland, | 65 000 SEK |
41 | Warren Platner, karmstolar, ett par, "Platner Side Chair", Knoll International, efter 1966. | 30 000 SEK |
42 | Warren Platner, "Lounge Chair", Knoll International, efter. 1966. | 32 000 SEK |
43 | Ingo Maurer, vägglampa, "Uchiwa III", M Design, Tyskland, efter 1973. | 30 000 SEK |
44 | Ingo Maurer, taklampa, "Birdie's Nest", Tyskland, efter 2005. | 16 000 SEK |
45 | Eero Saarinen, "Tulip", matbord och 6 stolar, Knoll International, 1960-70-tal. | 65 000 SEK |
46 | Poul Henningsen, "PH Piano", designat 1939, utfört av Andreas Christensen, Danmark 1940-tal. | 80 000 SEK |
47 | Poul Kjaerholm, soffbord, "PK 65", Fritz Hansen, 1980-tal. | 20 000 SEK |
48 | Poul Kjaerholm, satsbord, "PK-71", 3 delar, Fritz Hansen, Danmark, 2014. | 7 500 SEK |
49 | Poul Kjaerholm, satsbord, "PK-71", 3 delar, Fritz Hansen, Danmark, 2014. | 6 500 SEK |
50 | Poul Kjaerholm, dagbädd, "PK-80", Fritz Hansen, Danmark 2014. | 75 000 SEK |
51 | Poul Nørreklit, soffa, Selectform, Danmark 1960-tal. | Återrop |
52 | Poul Nørreklit, fåtöljer 3 st. / modulsoffa, Selectform, Danmark 1960-tal. | Återrop |
53 | Preben Fabricius & Jørgen Kastholm, soffbord, modell "BO-552", Bo-EX, Danmark, 1960-tal. | 15 000 SEK |
54 | Jørgen Høvelskov, stol "The Harp 40th Anniversary", JC Snedkeri, Danmark, 2003. | 14 000 SEK |
55 | Poul Kjaerholm, pall, "PK 33", Fritz Hansen, Danmark 2008. | 22 000 SEK |
56 | Poul Kjaerholm, fåtölj, "PK20", Fritz Hansen, Danmark 1986. | 28 000 SEK |
57 | Preben Fabricius & Jørgen Kastholm, tillskrivet, sideboard, sannolikt utfört av snickarmästare Poul Bachmann, Danmark ca 1966–1970. | 30 000 SEK |
58 | fåtöljer 1 par, "Z-down chairs", Torben Ørskov, Danmark, ca 1968. | Återrop |
59 | Jørgen Høj, soffbord, Niels Vitsøe, Danmark, 1960-tal. | 10 000 SEK |
60 | Verner Panton, vilstol, "System 1-2-3" Modell J, Fritz Hansen, 1970-tal. | 7 000 SEK |
61 | Verner Panton, fåtölj "System 1-2-3" De Luxe Lounge Chair", Fritz Hansen, Danmark, 1970-tal. | 8 000 SEK |
62 | Verner Panton, "Pantonova", matbord och 6 stolar, modell "102 S-G", Fritz Hansen, Danmark 1970-tal. | 90 000 SEK |
63 | Knud Kristensen, unik skulptur/ hög vas med lock, Danmark 1998. | Återrop |
64 | Bodil Manz, vas, porslin, egen studio, Danmark. | 7 500 SEK |
65 | Walter Wirz, vägghängd hylla, Wilhelm Renz, Tyskland, 1960-tal. | 15 000 SEK |
66 | Mats Theselius, vikskärm, "Rörligt Objekt", ed. 100, Källemo, efter 1989. | 150 000 SEK |
67 | Mats Theselius, fåtölj ”Aluminium chair”, ed. 133/200, Källemo efter 1990. | 110 000 SEK |
68 | Mats Theselius, fåtölj "Älgskinnsfåtöljen", Källemo, ed. 311/360, efter 1991. | 70 000 SEK |
69 | Mats Theselius, "Canapé", ed. 35, Källemo efter 1991. | 34 000 SEK |
70 | Mats Theselius, fåtölj, "el Rey", ed. 153/360, Källemo, efter 1999. | 70 000 SEK |
71 | Mats Theselius, fåtölj, "el Rey", ed. 168/360, Källemo, efter 1999. | 85 000 SEK |
72 | Mats Theselius, fåtölj, "Järn/Mocca", ed. 182/360, Källemo, efter 1994. | 80 000 SEK |
73 | Mats Theselius, fåtöljer 1 par, "Star", ed. 356 och 163/360, Källemo, Värnamo efter 2009. | 80 000 SEK |
74 | Mats Theselius, fåtölj, "Star", ed. 217/360, Källemo, efter 2009. | 30 000 SEK |
75 | Mats Theselius, skåp, "National Geographic, 25th Anniversary edition", ed. 42/220, Källemo, Värnamo efter 2015. | 55 000 SEK |
76 | karmstol, "The Bamboo King", ed. 347/360, Källemo, efter 2000. | Återrop |
77 | Mats Theselius, fåtölj "Inox", ed. 81/199, Källemo, efter 2015. | 50 000 SEK |
78 | Mats Theselius, fåtölj "Inox", ed. HC 16/19, Källemo, efter 2015. | 50 000 SEK |
79 | C Göran Karlsson, matta, utan titel, handtuftad, Asplunds, ca 220 x 162 cm. | Återrop |
80 | Jonas Bohlin, "Concav", liggfåtölj, Källemo, Värnamo ca 1985. | 13 000 SEK |
81 | Jonas Bohlin, karmstol, "Concrete / (In)visible Dialogues", ed. 45/100, Källemo, Värnamo 2011. | 9 000 SEK |
82 | karmstol, "Concrete / (In)visible Dialogues", ed. 46/100, Källemo, Värnamo 2011. | Återrop |
83 | Jonas Bohlin, golvlampa "Nio Episoder", ed. 3/9, Jonas Bohlin AB 2017. | 17 000 SEK |
84 | Jonas Bohlin, stolar, 6 stolar, "Vilda 3", Gemla, Diö, 2018. | 32 000 SEK |
85 | gallerimatta, "Kosmos", handtuftad, Kasthall, ca 288 x 72 cm. | Återrop |
86 | John Kandell, soffa, "Victory", Källemo, Värnamo efter 1990. | 19 000 SEK |
87 | Anna Berglund, skulptur, "Terrin", utförd i egen studio, efter 2006. | 5 000 SEK |
88 | Moa Jantze, gungstol, "Swing", ed. 15/20, Olby Design, efter 2006. | 24 000 SEK |
89 | Anders Olsson, sideboard, "Konig", Galleri Sebastian Schildt, Stockholm omkring 2014. | 16 000 SEK |
90 | Olivier Gregoire, bänk, "Fold", first edition, Acne Studios, 2010. | 18 000 SEK |
91 | Jonny Johansson, fåtölj, ”Nya Berlin”, Studie No 2, Acne Studios, O.H. Sjögren, Tranås, 2010. | 18 000 SEK |
92 | Per Söderberg, bokhylla, specialbeställd "NEB Shelving System", No Early Birds. | 21 000 SEK |
93 | Claesson Koivisto Rune, "Dodo", fåtölj, E&Y, Japan, efter 2002. | 9 000 SEK |
94 | Claesson Koivisto Rune, "Adam och Eva", dagbädd i två delar, Klein Dytham architecture, Japan, 2003. | 20 000 SEK |
95 | Claesson Koivisto Rune, "Sierra", sideboard, Dune, New York, 2010. | 36 000 SEK |
96 | (Jon Lindström & Henrik Kjellberg) stolar, åtta stycken "Dent Wood", Blå Station, efter 2014. | Återrop |
97 | Jun Furukawa, bord, unik prototyp, Atelier Yocto, Sverige/Japan, utfört ca 2014-15. | Återrop |
98 | David Ericsson, skåp, "Björkskåpet", ed. 40/99, Källemo, Värnamo efter 2018. | 30 000 SEK |
99 | Eva Hild, "Interlace", egen ateljé, Sparsör 2021. | 310 000 SEK |
100 | Eva Hild, skulptur, egen ateljé, Sparsör 1999. | 35 000 SEK |