Contemporary Art & Design 650
Ändringar
Nr. | Föremål | Ändringar |
46 | Poul Henningsen, "PH Piano", designat 1939, utfört av Andreas Christensen, Danmark 1940-tal. | Pianot daterat 17/9 -46 |
102 | Amara Por Dios, unikt bemålat, sideboard/objekt, egen studio, 2018. | Bresd 150 cm |
240 | Charlotte Gyllenhammar, "Fall #6", 1999-2006. | Signerad på etikett a tergo. |
307 | ”She threw the glass jug on the floor and it smashed into a thousand pieces. She had had enough.”. | Titeln är uppdaterad. |
348 | "16/8/02". | Titeln är 16/8/02. |
350 | Ernst Billgren, "Ren med ljuskrona". | Titel är "Ren med ljuskrona" |
367 | Ane Mette Hol, "After Kuonellis Untitled, no 1-2". | Verket är en diptyk. |
425 | Maria Miesenberger, "Reflection on the Presence of Time (Decay) #7". | Verket har inte ställts ut på galleriet som nämns i den tryckta katalogen. |
487 | Nicola de Maria, "Cleopatra". | Verket är signerat. |
497 | Banksy, "Napalm". | Signerad. Edition 120/150. |
Tillkomna föremål
Nr. | Föremål |
130A | Marco Zanuso, fåtöljer 1 par, "Martingala", Arflex, Italien 1950-60-tal. |
270A | Helena Blomqvist, "The Magic Trick", 2016. |
384A | Peter Frie, "En blomma till Tomas Tranströmer / Blumen für Tomas Tranströmer". |
428A | Jockum Nordström, "The Band Stand". |
457A | "Untitled (Landscape Painting)". |
490A | Marcel Dzama, Utan titel. |
529A | Christopher Wool and Felix Gonzalez-Torres, "Untitled (The Show is Over)". |
Föremål med exportförbud
Det finns inga föremål med exportförbud.