soffbord, modell "BO-552", Bo-EX, Danmark, 1960-tal.
Stomme i borstat stål, skiva i svart och vitspräcklig marmor, höjd ca 43 cm, skivan mått ca 100 x 100 cm.
Smärre slitage och repor. Obetydliga kantnagg.