Kan inte nå servern
380
1502537

Lena Cronqvist

(Sverige, Född 1938)
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
26 200 - 35 000 EUR
27 700 - 36 900 USD
Klubbat pris
230 000 SEK
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Louise Wrede
Stockholm
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Lena Cronqvist
(Sverige, Född 1938)

"Myrliljor I"

Signerad Lena Cronqvist och daterad 1973. Olja på duk 140 x 185 cm.

Proveniens

Galerie Belle, Västerås.

Utställningar

Galerie Belle, Västerås, utställning nr 107.

Litteratur

"Lena Cronqvist - en presentation med text och dikter av Tobias Berggren, Lena Cronqvist, Göran Sonnevi och Göran Tunström", utgiven av Carl-Johan Bolander, Galerie Belle, Västerås, 1979, avbildad helsida s. 42.

Övrig information

Dikt av Lena Cronqvist publicerad i boken "Lena Cronqvist", utgiven av Carl-Johan Bolander, Galerie Belle, 1979.

MAMMA MAMMA
mamma hav
mamma gräs
mamma av sten
mamma grön så grön
mamma blås så ljum
och häcken växer kämpahög
mamma hav av rostig ljung
rullar du in mot bergen
bryts
och slår upp i skummande vildrosor
mamma jag vandrar dig
ögonvandrar
Mamma mamma
lilla mamma
dina berg har torkat
ditt gräs så vitt
dina bär
"söta hallon i svarta natten"
och dina vilda äpplen
Mamma sjung
Mamma sjung om sanden
mamma minns du
tromben
av myror
hur dom virvlade och for
hur stranden flög
i myr och sandstorm
Hur jag tryckte mot dig
platt som foster
och
Blixten som slog och slog
Mamma lilla mamma
idag så stilla
så varm
minns du våra lekar under täcket
dina lakan av snö
dina arbetskläder
bruna mot kyla
din gröna päls ditt gräs
din grenverk dina pinniga barr
dina hemligaste kärr
fyllda av myrliljor och sländor
mamma ö
mamma du luktar så gott av höst
och vissnade syrsor
Lena Cronqvist är en mångsidig och hyllad konstnär som har utforskat en rad olika stilar och teman under sin karriär. Under 1970-talet, efter att ha återhämtat sig från en svår sjukdomsperiod, gav hon sig i kast med naturmåleri på ett sätt som kom att prägla hennes konstnärliga uttryck under detta decennium.
Naturen erbjöd henne en frizon. Närgångna och detaljerade studier av skogen och den marknära växtligheten blev en helande ersättare för tvångsmedicinering och institutionaliserad vård. Under en period arbetade Lena Cronqvist närmast terapeutiskt med exakt realistiska naturutsnitt i det stora formatet.
I den för auktionen aktuella målningen ”Myrliljor I” har konstnären noggrant avbildat de olika stadierna av örtens blomning. Den stora duken är täckt av myrliljor, blomsterställningarna lyser i klart gult, fruktställningarnas klasar i rödorange och däremellan avtecknar sig de vissna blommorna som ståndare i blekt grått. I en annan version av motivet, ”Vissna myrliljor” från samma tid, har liljorna vissnat helt och lagt sig ned som i ett mönstrat täcke över marken. Det är häpnadsväckande att samtidigt som Cronqvist skapar dessa storslagna naturmålningar så fördjupar hon sig även i det lätta friluftsmåleriet, i det lilla formatet, på Koster i den Bohuslänska skärgården.
Likt sin förebild, konstnären Inge Schiöler, återkommer hon regelbundet till skärgården. Ända sedan hon köpte ett sommarhus på ön 1964 har hon målat små expressiva landskap lysande av färg. Likt Schiöler fångar hon naturens storslagenhet i det som är nära. Lena Cronqvists naturmåleri från 1965 – 1980 ger perspektiv till den stora dramatiken och huvudriktningen i hennes oeuvre som mer fokuserar på människans liv och död.

Om Galerie Belle

Carl-Johan Bolander var en gallerist som från början fick sitt genuina konstintresse genom att besöka konsthallar och gallerier under sina resor i familjeföretaget, ett kafferosteri i Västerås.
Under åren 1967–1987 drev Carl-Johan Bolander Galerie Belle i Västerås som snabbt etablerade sig som ett av Sveriges främsta gallerier för samtida svensk konst. Han fångade upp det nya och de unga konstnärer som idag räknas som banbrytare. Flera av dem som Bolander var tidig eller först med att visa, som Lena Cronqvist och Jan Håfström, hör än idag till de mest namnkunniga konstnärerna. Carl-Johan Bolander avled den 28 februari 2016. Han valde att överlämna sin stora konstsamling som omfattar ca 180 verk, i testamentarisk gåva till Norrköpings Konstmuseum.

Konstnär

Lena Cronqvist är född och uppvuxen i Karlstad. Konstintresset vaknade tidigt och hennes första studier ägde rum i England, vid Bristols Konstskola. Väl hemkommen därifrån upptog hon studier vid Konstfack men hon lämnar efter en tid denna institution för att gå vidare till Konstakademin då hon sökte större utrymme för att kunna utveckla sitt måleri. Just "Måleri" i ordets mer traditionella bemärkelse handlar det om när man synar Lena Cronqvists måleri. Förvisso är hon en konstnär i den stora moderna traditionen med Edvard Munch och Francis Bacon som inspirationskällor men hennes konsthistoriska referenser är många och kärleken till "hantverket" går inte att ta miste på. Lena Cronqvist är en mycket driven "kolorist" och excellerar inte sällan i de mest osannolika färgkombinationer - få har väl lyckats måla så varmt och så kallt på samma gång som Lena Cronqvist. Hennes motivvärld ter sig för många mycket utmanande och alltför privat. Hon använder ofta sig själv som modell - gärna i vardagliga situationer som laddas med skarp psykologisk karaktär. Hennes "madonna-bilder" från 1970-talet är ett bra exempel på detta. Hon vänder också våra blickar bort från det konventionella, inte minst är hennes sätt att porträttera och avbilda flickor spännande. Hos Lena Cronqvist är flickorna fula, elaka och allmänt obehagliga - en mycket stark kontrast till hur flickor vanligtvis framställs och framställts genom konsten. Under senare år har Lena Cronqvist arbetat med att utforska åldrandet med sig själv som modell - hon är en konstnär som ständigt söker nya, mycket mänskliga teman. Hon är även en mycket skicklig skulptör och flera av hennes bronsskulpturer har sålts för ansenliga summor på auktionsmarknaden. Lena Cronqvist har även en fin grafisk produktion, av vilken den s k "Strindbergsmappen" är den mest kända. Till hennes mest kända verk hör bl a "Trolovningen" - en parafras på Jan van Eycks ikonografiskt symboltyngda målning "Arnolfinis Trolovning". Det är konstnären och maken Göran Tunström som är huvudpersonerna och symboliken är minst lika tung men bär helt andra betydelser; hos van Eyck finns en hund = trogen, den är hos Lena Cronqvist ersatt med en katt = går sin egen väg!

Läs mer