335
1509658

Jockum Nordström

(Sverige, Född 1963)
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
15 300 - 17 500 EUR
16 100 - 18 400 USD
Klubbat pris
270 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Jockum Nordström
(Sverige, Född 1963)

"La Scala"

Signerad Jockum och daterad Jan 1989 a tergo. Olja på duk 124,5 x 160 cm.

Proveniens

Inköpt direkt från konstnären.
Johan Wallin Collection, Uppsala
Stiftelsen Art for the Globe

Johan Wallin berättar med egna ord:

"Jockum och Karin Mamma var nyinflyttade på Harpsundsvägen i Bandhagen. Etagevåning med ateljé i den övre delen där Jockum huserade. Var bjuden på familjemiddag med sönerna Valentin och Rudolf och Karins mamma på besök från Luleå. Långkok om jag minns rätt.
Jockum hade bekymmer. En av hans riktigt stora målningar ”La Scala” fick inte plats i våningen. Källarförrådet var för litet och nu stod målningen i gången utanför. Osäker förvaring enades vi om. Kan inte du ta med målningen i din lastbil sa Jockum. Visst vad kostar den? Det ordnar sig sa Jockum. Det gjorde det och tavlan har sedan dess hängt hemma hos mig på Tomtebogatan."