296
1493255

Julia Bondesson

(Sverige, Född 1983)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 200 - 2 640 EUR
2 330 - 2 790 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Julia Bondesson
(Sverige, Född 1983)

"The Fiddler"

Signerad Julia Bondesson och daterad 2015. Trä och blandteknik, höjd ca 160 cm.

Proveniens

Johan Berggren Gallery, Malmö.
Christian Zätterström Collection, Malmö

Halmstads Konsthall, "At Night", 11 maj – 7 juni, 2016.

Samma år som Bondesson skapade "The Fiddler" så tilldelades hon Beckers konstnärsstipendium med motiveringen: "Julia Bondesson tilldelas Beckers konstnärsstipendium 2015 för hur hon med exakt lyhördhet väcker trä till liv och hur hon i detta utvecklat en unik kombination av skulptur, stillad rörelse, performance, film och dans. Bondesson lyckas genom sin enastående konstnärliga kraft och sensibilitet att få oss betraktaren att sakta ned och ta plats i en närmast magisk värld – och mitt i detta föds stor konst, värdig ett ärbart stipendium."

Vid utställningen "Vagga mina ben" på Moderna Museet i Malmö oktober 2021 - april 2022 visades flera nya verk. Nedan följer ett utdrag från utställningskatalogen:

"Konstnärens verk föreställer ofta kroppar och kroppsdelar, laddade med både skönhet och vemod. Skulpturerna - varsamt tillhuggna och frammejslade, ibland med spår av brännmärken - påvisar på samma gång utsatthet och sårbarhet, men även kontroll. Det återfinns en stor öppenhet för tolkning i verken. Julia Bondesson intresserar sig för förhållandet mellan kropp och själ. Hon är bland annat inspirerad av kinesisk filosofi och kropppsligt lärande där ett aktivt samarbete mellan sinne och fysisk kropp står i fokus för mänskliga utvecklingen."