208
1514641

Brooks Kraft

(USA, Född 1964)
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 500 - 5 250 EUR
3 690 - 5 530 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Brooks Kraft
(USA, Född 1964)

"Three Presidents", 2012

Signerad Brooks Kraft och numrerad 7/15. C-print, bildyta 64 x 92 cm.

Proveniens

Tres Hombres Art, Halmstad.

Time Magazine, 23 april 2012, avbildad på omslag.

Bilden var omslag till Time Magazine den 23 april 2012.
Ur serien "Images of Power".

Kraft har fotograferat åtta amerikanska presidentvalskampanjer. Han har bevakat Vita Huset i femton år. Han bidrar frekvent med bilder till Time Magazine, där han haft över tjugofem omslag från den amerikanska politiska scenen över åren. 2014 blev han utnämnd till ”International Photographer of the Year” för hans berättelse om den amerikanska valkampanjen 2012.