Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor
ett par, Thonet, proveniens Tjeckoslovakiska ambassaden i Stockholm 1972.
Stomme i laminerad valnöt, sits och rygg klädd i lila originaltextil, sitthöjd ca 37 cm, höjd 75 cm
Slitage.
eckoslovakiska ambassaden i Stockholm. Jan Bocan var professor vid Tekniska universitetet i Tjeckien. Vid trettio års ålder vann han arkitekttävlingen för den nya tjeckoslovakiska ambassaden i Stockholm. Detta var hans första stora uppdrag. Ambassaden var ett konstverk i sig med alla interiörer, textilkonst och möbler designade av Bocan. Den planerades och byggdes mellan 1968-70 och öppnades 1972.