två "Cavalletto" golvlampor / stafflier, Arredoluce, Italien, 1950-60-tal.
Förkromad metall, ställbara armar och fäste för ram/konstverk, skärm i svartlackerad metall, höjd ca 207 cm.
Smärre slitage
Clémence & Didier Krzentowski, The Complete Designers' Lights II, Zurich, 2014, sid. 46-47.