920
1478122

Frans Wilhelm Odelmark

(Sverige, 1849-1937)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 740 - 5 690 EUR
5 430 - 6 520 USD
Klubbat pris
40 000 SEK
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst, äldre måleri
+46 (0)727 33 24 02
Frans Wilhelm Odelmark
(Sverige, 1849-1937)

Utsikt mot Helgeandsholmen, Stockholm

Signerad F. W. Odelmark. Duk 68 x 86 cm.

Proveniens

Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 518, "Internationella Höstauktionen", 5 - 7 december 2000, kat. nr 178.

Konstnär

Frans Wilhelm Odelmark föddes i Västervik 1849 och avled i Stockholm 1937. Odelmark studerade vid Konstakademien i Stockholm 1866-1868 och sedan i Düsseldorf, för att därefter resa vidare till Tyskland, Spanien, Italien och Kairo. Han målade framför allt folklivsskildringar och pittoreska arkitekturmotiv, såsom klosterkällare med munkar, gatubilder, gårdsinteriörer, kyrkor och haremskvinnor, huvudsakligen med motiv hämtade från Europa och Orienten. Odelmakrs rika produktion omfattar främst akvarell och olja. Odelmark har själv levt som munk i Assisi.
Representerad i Nationalmuseum i Stockholm och i Malmö museum.