”Stockholm åt Saltsjön" (Frölich: "Utsigt af Stockholm tagen ifrån ingången till Blasieholmen").
Ur Svenska Vuer", sviten utgiven 1805. Akvarellerad linjeetsning 35 x 53 cm. Samtida gustaviansk ram.
Enligt uppgift inköpt på Martins Antikhandel, Stockholm på 1960-talet, därefter i arv.
Frölich 169, Hans Frölich, "Bröderna Elias och Johan Fredrik Martins gravyrer", 1939, upptagen i den beskrivande förteckningen, kat nr 169, sid 227.