Porträtt sannolikt förställande "Hans Ulrich von Schaffgotsch" (1595-1635)
Olja på metall 7 x 5,5 cm. Gustaviansk 1700-talram i förgylld mässing. 15 x 8,5 cm.
Hans Ulrich von Schaffgotsch var en schlesisk adelsman och generalfeldwachtmeister som stred vid den schlesiska fronten under trettioåriga kriget.