Figurer på stig med bambuträd, Trinidad
Signerad Cazabon. Akvarell 26,5 x 36,5 cm.
Marinintendenten Carl Emil Peterson (1846-1920). Carl Emil Peterson var chef för intendenturförvaltningen vid örlogsstationen i Karlskrona. Han deltog bl a i korvetten Balders expedition till Västindinen 1885-86 där ett flertal öar besöktes bl a Trinidad. Vid detta tillfälle köpte han denna akvarell, förmodligen direkt av konstnären. Därefter i arv.