Stilleben med blommor, frukter och barn.
Signerad Sophie Adlersparre och daterad Värnanäs 1848. Duk 96 x 104 cm. Samtida förgylld ram.
Daterad 1848.
Tidigare i samlingen på Värnanäs, Halltorps socken, Småland, skapad av Carl Råbergh, adlad Mannerskantz (1747–1817).