"Blomstersiffror med rim", 20 + 1 st
Förlagor till illustrationerna. Signerade OAg. Utförda 1894. Akvarell, bildytor 21 x 17 cm.
Inköpt direkt från konstnären. Därefter i arv.
Ottilia Adelborg har kallats den första svenska barnboksförfattaren. När hon 1885 släppte "Barnens julbok" var det första gången som berättelsen inte förhöll sig till ett utländskt original. Denna auktion presenterar vi den kompletta serien av akvarellförlagor till hennes uppskattade "Blomstersiffor med rim" från 1894 som kan ses som en uppföljare till hennes "Prinsarnes blomsteralfabet" från 1892.