47
1486328

Konsolbord, Stockholmsarbete, tidigt 1800-tal, Empire.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 850 - 3 800 EUR
3 260 - 4 340 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgyllt, bronserat, och bemålat. Skuren dekor av valfiskar. Sarg med ornament av patinerat bly. Målad sockel i porfyrimitation. Skiva av blybergsporfyr från Älvdalens Porfyrverk, undertill med måttangivelse i tum. Längd 96, bredd 44, höjd 81,5 cm.