S.k. "table à écrire". Mahognyfaner samt massiv mahogny. Beslag och listverk av förgylld brons. Oval skiva av marmor (Brocatello di Spagna). Sarg med låda och skrivskiva, svarvade ben med hyllplan. Signerad med kallstämpel "R. Lacroix" under lådan. Längd 48, bredd 37, höjd 74 cm. Nyckel finns.
Se: Kjellberg, Le Mobilier Français du XVIII Siècle, Paris: Les Éditions de l'Amateur, 1998, sid. 749-766; Roinet, Roger Vandercruse dit La Croix, Paris: Les Éditions de l'Amateur, 2000, sid. 93-95.