Fanerad med mahogny. Beslag av mässing. Skiva av grå kalksten. Skurna genombrutna hörnkonsoler. Signerad med pappersetikett i översta lådan "Gottlieb Iversson Kongl. Slotts Snickare och Schatullmakare i Stockholm". Längd 113, bredd 55, höjd 83 cm.