"Allegorie de l'Abondance" (Allegori över överflödet). Förgylld brons. Urhuset krönt av blomsterkorg, flankerat av kvinnofigur med ymnighetshorn och pelare, bas med reliefornament i växtornamentik. På fyra "toupé"-fötter. Vitemaljerad urtavla med romerska sifferindex signerad "Bouché à Saumur". Längd 27, bredd 10, höjd 36 cm. Pendel och nyckel finns. Nyckel finns.