Stående mytologiskt fabeldjur med sadeltäcke uppbärandes en urna på ryggen, glaserad i gult, grönt och cremefärgad glasyr. Höjd 37 cm. Längd 44 cm.
Nagg, krackelyr.
Property of a Swedish private collection.
Compare sculptures of this type in the British Museum. Museum number 1910,1223.1.