Utan titel
Signerad HM. Daterad 1972 a tergo. Duk 65 x 50 cm. Verket kommer att inkluderas i kommande Catalogue Raisonné sammanställd av Micheline Phankim, Rainer Michael Mason och Franck Leibovici.
Galerie Blanche, Stockholm.
Galerie Blanche, Stockholm, "Henri Michaux", 8 september - 3 oktober, 1984, kat. nr. 9.
Galerie Artek, Helsingborg, "Henri Michaux", 2 - 20 november, 1984.