Utan titel
Signerad vbp och daterad -31. Duk 55 x 81 cm.
Konstnären Ib Geertsen, Danmark.
Privat samling.
Vilhelm Bjerke-Petersen är den ende danske konstnären som studerat på den berömda Bauhaus-skolan i Dessau, Tyskland för Kandinsky och Klee åren 1930–1931. Det aktuella katalognumret är utfört under perioden för dessa studier. Bjerke-Petersen var en av de ledande konstnärerna för utvecklingen av det moderna och abstrakta måleriet i Danmark. Bjerkes konstnärliga repertoar var bred, och som fullfjädrad surrealist på 1930-talet skapade han ett imponerande internationellt nätverk av kollegor runt om i Europa. Han deltog bland annat i de stora surrealistiska utställningarna
i Europa på 1930- och 1940-talen,