ring 18K guld med en fasettslipad rökkvarts, Stockholm 1965.
Mått sten ca 20 X 17 mm, storlek ca 18/57, totalvikt 22 g. Signerad Liljedahl..
En av Bengt Liljedahls första anställningar som silversmed var i Torun Bülow-Hübes verkstad i Frankrike i slutet av 1950-talet. 1962 kom hans stora genombrott efter en utställning med strama men samtidigt lekfulla silverringar hos Konsthantverkarna, en drygt 70 år gammal förening för konsthantverk vars betydelse för den svenska modernistiska smyckeskonsten inte nog kan betonas.