ytterfoder 1 par, modell "M-97", Hans Agne Jakobsson AB. Markaryd, 1950-60-tal.
Urnor i koppar, benställning i svartlackerat järn, den ena etikettmärkt, Hans Agne Jakobsson AB. Markaryd, höjd 60 cm, diameter 49 cm.
Slitage och skador.
Avbildad i katalog 1960.