taklampa, Hans-Agne Jakobsson AB, Markaryd, 1950-60-tal.
Skärm i form av tefat, av lameller i mässing samt vitlackerad metall, etikettmärkt Hans-Agne Jakobsson AB, Markaryd, skärmens höjd ca 27 cm, diameter ca 50 cm, total höjd ca 60 cm.
Smärre slitage. Ej funktionstestad.
Avbildad på reklamblad ca 1960.