golvlampor 1 par, modell "G-23", Hans-Agne Jakobsson AB, Markaryd, 1950-60-tal.
Svart konformad fot och arm i svartlackerad metall, skärm i sprutplast, brickmärkta G-23 Hans-Agne Jakobsson AB, Markaryd, höjd 179 cm.
Smärre slitage.
Variant avbildad i katalog, 1958.