skrivbordslampa, "B 54", Hans-Agne Jakobsson AB, Markaryd 1950-tal.
Vitlackerad fot och skärm i aluminium, arm i teak, snurrbar, detaljer i mässing, etikettmärkt Hans-Agne Jakobsson AB, Markaryd, höjd 60 cm, längd 60 cm.
Slitage.
Avbildad i katalog 1960.