golvkandelabrar, 1 par, modell "L5", Hans Agne Jakobsson AB, Markaryd, 1950-60-tal.
Svartlackerat järn, för sex ljus, detalj i läder, etikettmärkt Hans Agne Jakobsson AB, Markaryd, höjd 121 cm.
Slitage.
Avbildad i katalog 1960.